۱۰ نرم افزار پرکاربرد مهندسی مکانیک مناسب فریلنسر مکانیک

مهندسی مکانیک شاخه‌ای از مهندسی است که با طراحی ، ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌ آلات سروکار دارد.  این رشته یکی از زیباترین و گسترده‌ ترین رشته‌های مهندسی است . مهندسی مکانیک نیازمند شناخت مفاهیمی همانند مکانیک ، سیالات ، سینماتیک، ترمودینامیک، علم مواد، تحلیل سازه‌ها و الکتریسیته است .  مهندسان مکانیک، گسترهٔ وسیعی از دستگاه‌ها، فراورده‌ها سیستم ها و فرایندها را طراحی و تولید می‌کنند. از این رو تصمیم گرفتیم که فهرستی از ۱۰ نرم افزار پرکاربرد مهندسی مکانیک مناسب فریلنسر مکانیک را برای شما در این مقاله ای  به اشتراک بگذاریم .

۱۰ نرم افزار پرکاربرد مهندسی مکانیک مناسب فریلنسر مکانیک در منکارتو
CATIA

کتیا یک نرم‌افزار طراحی و تحلیل میباشد که توسط شرکت داسو سیستمز تولید شده‌است . از توانایی‌های جالب آن در قسمت قطعات مکانیکی، با تولید G-code می‌توان به انواع دستگاه‌های  cnc متصل نمود تا قطعه یا قطعات ساخته شود. مدل سازی قطعات ساده تا پیچیده از کیبرد گرفته تا  خودرو و هواپیما و کشتی استفاده نمود .

SolidWorks

سالیدورکس یک نرم‌افزار مهندسی طراحی به کمک رایانه است  و توسط شرکت فرانسوی داسو سیستمز همان شرکت تولید کننده کتیا ساخته  و توسعه داده می‌شود . در حال حاضر نرم‌افزار سالید ورکس توسط ۱٫۳ میلیون مهندس در بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ شرکت در سراسر جهان در حال استفاده‌است. تفاوت این نرم افزار با کتیا عمدتا در کاربر پسندی نرم افزار میباشد .

COMSOL Multiphysics

کامسول مولتی‌فیزیکس یک مجموعه نرم افزاری کامل جهت شبیه‌ سازی است که به راحتی می‌تواند معادلات دیفرانسیل سیستم‌های غیر خطی را به وسیله مشتق‌های جزئی و روش اجزاء محدود (FEM) در فضاهای یک ، دو و سه بعدی حل نماید . این نرم‌افزار همچنین قادر است در حضور چالش‌هایی نظیر میدان‌های الکترومغناطیسی ، کشش ، دینامیک سیالات و دینامیک گاز به خوبی عمل نماید .  با استفاده از نرم‌افزار COMSOL Multiphysics می‌توان طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های مهندسی برق، مکانیک ، شیمی ، فیزیک ، علوم زمین، کوانتم و نجوم را انجام داد. همچنین این برنامه امکان هماهنگسازی گسترده با نرم‌افزارهای مهندسی دیگر مانند کتیا و متلب را دارد.

PowerMill

نرم‌افزار پاورمیل یکی از قدرمندترین و برجسته ترین نرم‌افزارهای طراحی و ساخت به کمک سیستم های کامپیوتری می‌باشد که جهت تهیه مسیر حرکت ابزار در دستگاههای سی‌ان‌سی کاربرد دارد . نرم‌افزار پاورمیل با دربر داشتن استراتژیهای مختلف ماشین کاری مانند خشن کاری، پرداخت کاری معمولی با سرعت بالا (High Speed Machining) و تکنیکها و ابزارهای تعریف شده بیشمار و پوشش دهی اغلب دستگاههای CNC معمولی و پیشرفته می‌تواند بهترین راه و مسیر را جهت حرکت ابزار روی قطعه کار تعیین نماید که نتیجه این هوشمندی کاهش زمان و هزینه ماشینکاری، بهبود کیفیت ماشینکاری  با بالاترین راندمان کاری می‌باشد.

CREO

نرم‌افزار کرئو با نام قبلی پرو/اینجینیربه معنی «مهندس حرفه‌ای» از جمله نرم‌افزارهای طراحی، مهندسی  و ساخت به کمک رایانه است ، که برای طراحی سه‌ بعدی به کار می‌رود . بهره‌گیری این برنامه در کارخانه‌های مطرح مهندسی بسیار فراگیر و گسترده است و در صنعت خودروسازی، مهندسی مکانیک و دیگر جاها از آن بهره می‌برند . نامی‌ترین کارخانه‌هایی که محصولاتشون را با این نرم‌افزار طراحی و می‌سازند زیمنس، فراری، تویوتا، آئودی، بویینگ، فولکس‌واگن، جان دیر و… هستند.

MSC NASTRAN

نرم‌افزار نسترن یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای مهندسی  در زمینه روش اجزاء محدود (FEM) می‌باشد. این نرم‌افزار محصول شرکت MSC Software است . نسترن یک نرم‌افزار مهندسی چند منظوره  و دارای توانایی حل محدوده وسیعی از مسائل است. مدولهای به کار رفته در این نرم‌افزار مجموعه‌ای از برنامه‌ها را شامل می‌شود که مربوط به پردازش هندسه، حل و اسمبل کردن ماتریس‌ها، اعمال شرایط مرزی، محاسبه مقادیر خروجی و … می‌باشند . تحلیل استاتیکی خطی و غیر خطی، آنالیز مدهای ارتعاشی و پاسخ فرکانسی سیستم، کمانش ستونها، تحلیل انتقال حرارت پایدار خطی و غیر خطی ، انتقال حرارت گذرا، تحلیل آکوستیک و آیروالاستیسیته از قابلیت‌های گسترده تحلیلی این برنامه میباشند .

FLUENT

فلوئنت یک نرم‌افزار مهندسی  در زمینه دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) برای مدل کردن جریان های سیال و انتقال حرارت در هندسه‌های پیچیده است . این نرم‌افزار امکان تغییر شبکه ، به صورت کامل و تحلیل جریان با شبکه‌های غیرساخت‌ یافته برای هندسه‌های پیچیده را فراهم می‌سازد. نوع مش‌های قابل تولید و دریافت توسط این گروه نرم‌افزاری شامل شبکه‌هایی با المان‌های مثلثی و چهارضلعی (برای هندسه‌های دوبعدی) و چهاروجهی، شش وجهی، هرمی یا گوه‌ای (برای هندسه‌های سه‌بعدی) می‌باشد. همچنین برنامه فلوئنت به کاربر اجازهٔ بهبود شبکه (همانند ریز یا درشت کردن شبکه در مرزها و مکان‌های لازم در هندسه) را می‌دهد.

ABAQUS

نرم‌افزار آباکوس از جمله نرم‌افزاری‌های قدرتمند مهندسی به شمار میرود که در زمینه تحلیل به روش اجزاء محدود (FEM) میباشد . این نرم‌افزار محصول شرکت فرانسوی داسو سیستمز می‌باشد .آباکوس قابلیت حل مسایل از یک تحلیل خطی و غیر خطی ساده تا پیچیده ترین مدلسازی را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار دارای مجموعه المانهای بسیار گسترده‌ای می‌باشد که هر نوع فرم و هندسه‌ ای را می‌توان توسط آنها مدل کرد. همچنین دارای انواع  مدل‌های رفتاری میباشد که در مدلسازی انواع مواد با خواص و رفتار گوناگون قابلیت بالایی را ممکن می‌سازد.

NX

نرم‌افزار اِن ایکس که در گذشته یونیگرافیکس نامیده می‌شد، این برنامه در شرکت زیمنس پی ال ام آمریکا (شاخه نرم‌افزاری و اتوماسیون شرکت زیمنس آلمان) طراحی و تولید شده است .  نرم‌افزار یونیگرافیکس به دلیل امکانات فراوانی که دراختیار کاربر قرار می‌دهد، موجب ارائهٔ سریع‌تر و ارزان‌تر محصولات پیچیده و کاهش هزینه‌های طراحی تا ساخت تو لید محصول شده است.

MATLAB

متلب یک محیط نرم‌افزاری برای انجام محاسبات عددی و یک زبان برنامه‌نویسی نسل چهارم است. واژهٔ متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مربوطه‌است که از ترکیب دو واژهٔ MATrix (ماتریس) و LABoratory (آزمایشگاه) ایجاد شده‌است. این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه‌است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شوند. ساخت رابط گرافیکی کاربر مانند دیالوگ‌هایی که در محیط‌های ویژوال مانند بیسیک و C وجود دارند، در متلب امکان‌پذیر است. این قابلیت، ارتباط بهتری را میان برنامه‌های کاربردی نوشته‌شده با متلب و کاربران برقرار می‌کند.

 

غیر از شاخه های معرفی شده و نرم افزارهای نامبرده ، نرم افزارهای متعدد و با کارایی متفاوت جهت انجام پروژه های ارسالی موجود و مورد نیاز است که بر حسب ضرورت قابل استفاده میباشد .

منکارتو به عنوان پلتفرم ساده و روان بهترین گزینه جهت تبادل کار و پروژه بین کارفرما و فریلنسر در تمامی زمینه های تخصصی است . همین الان میتوانید به جمع کارفرمایان حرفه ای و فریلنسرهای متخصص منکارتو بپیوندید .نظر