۱۰ نرم افزار پرکاربرد مهندسی برق  مناسب فریلنسر برق و الکترونیک

مهندسی برق زیرشاخه ای از مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته ، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازد . مهندسی برق را میتوان به دو قسمت عمده تقسیم کرد:

بررسی و طراحی سیستم‌های انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی .

بررسی و طراحی سیستم‌های الکترونیکی برای پردازش و انتقال اطلاعات ، نظیر رایانه‌ها، سامانه‌های مخابراتی، مدارهای مجتمع، رادارها و نظایر آن  .

گستردگی استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال و نیز پردازش سریع‌تر اطلاعات ، مهندسی برق را به یکی از مهم‌ترین و پر طرفدارترین زمینه‌های مهندسی و صنعت تبدیل کرده است . از این رو تصمیم گرفتیم که فهرستی از ۱۰ نرم افزار پرکاربرد مهندسی برق  مناسب فریلنسر برق و الکترونیک را برای شما در این مقاله به اشتراک بگذاریم . 

۱۰ نرم افزار پرکاربرد مهندسی برق  مناسب فریلنسر برق و الکترونیک در منکارتو
پروتئوس(Proteus Design)

پروتئوس برنامه نرم‌افزاری برای شبیه‌سازی ریزپردازنده ها، ایجاد شماتیک و طراحی مدارهای چاپی است.  نرم افزار از دو بخش اصلی ISIS و ARES تشکیل شده است. ISIS طراحی شماتیک و شبیه سازی مدارات آنالوگ ، منطقی و میکروکنترلری را عهده دار است که قابلیت برنامه دهی و برنامه نویسی را نیز داراست، کتابخانه ISIS مجموعه کاملی از میکروکنترولر ها را شامل میشود و محبوبیت اصلی پروتئوس به علت قابلیت اطمینان و دقت ISIS است ARES. امکان طراحی مدارات چاپی  بدون ورود شماتیک از محیط ISIS را به کاربر میدهد .این نرم‌افزار از نظر قدرت، آسانی و انعطاف‌پذیری به‌ویژه برای مبتدی‌ها، و نسبت به نرم‌افزارهای دیگر، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

متلب

واژهٔ متلب  به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مربوطه‌است که از ترکیب دو واژهٔ MATrix (ماتریس) و LABoratory (آزمایشگاه) ایجاد شده‌است . متلب یک برنامه نرم‌افزاری برای انجام محاسبات عددی و یک زبان برنامه‌ نویسی نسل چهارم است.  این نام گویای رویکرد ماتریس محور برنامه‌ است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شوند . کار کردن با ماتریسها دربرنامه متلب بسیار آسان است. در واقع تمام داده‌ها در متلب به شکل ماتریس ذخیره می‌گردند.

 Altium Designer

نرم افزار قدرتمندی است که برای پیاده سازی شماتیک ، آنالیز مدارهای آنالوگ و طراحی PCB  و برخی مدار های دیجیتالی طراحی شده است. یکی از مزایای این نرم افزار دسته بندی حرفه ای و مناسب کتابخانه قطعات میباشد .در این نرم افزار امکان شبیه سازی و کد نویسی برخی از FPGA ها نیز فرآهم شده است که زمان طراحی و پیاده سازی را حداقل می کند. آپدیت های جدید این نرم افزار قدرتمند دارای تغییرات و پیشرفت های زیادی بوده که کار را برای طراحی  مدارات الکترونیک پیچیده بسیار ساده کرده است . این نرم افزار بسیار کاربردی برای پروزه های فریلنسر برق و الکترونیک میباشد .

Code Vision AVR

CodeVisionAVR یک نرم افزار تخصصی برای مهندسی برق و الکترونیک می باشد. در واقع این نرم افزار یک کامپایلر برای زبان برنامه نویسی C می باشد که برای برنامه نویسی میکروکنترلر های AVR از آن استفاده می شود. این برنامه محیط برنامه نویسی و کامپایل کردن برنامه نوشته شده برای برنامه ریزی میکروکنترلر را برای کاربر فراهم می کند . آخرین نسخه این برنامه توانمندی بسیار بیشتری پیدا کرده است .

OrCAD PSpice

از بهترین های شبیه سازی ، نرم افزار ارکد پی اس پایس می باشد با این نرم افزار می توان خیلی از مدارات را شبیه سازی کرد و با قابلیت هایی چون اضافه کردن نویز و غیره می توان نتایج دقیق و جامع  از عملکرد مدارات بدست آورد . این نرم افزار از شبیه ساز قدرتمند pspice  برای شبیه سازی استفاده می کند ،ارکد دارای متد های مختلف شبیه ساز می باشد که برحسب  نیاز می توان هرکدام آنها را انتخاب کرد.

SIMATIC Step

شرکت زیمنس برای اتوماسیون در صنایع مختلف رنج وسعیی از کنترل کننده های قابل برنامه ریزی (PLC) را ارائه کرده است. SIMATIC Step نام نرم افزار برنامه نویسی PLC های شرکت زیمنس میباشد که کاربران با استفاده از آن میتوانند به زبان های ladder (LAD) یا نرد بانی، و statement list  (STL) یا متنی (شبیه به زبان اسمبلی) و FUNCTION block diagram (FBD) یا بلوکی برای PLC های شرکت زمینس برنامه نویسی کنند.

eplan

نرم افزار eplan را می توان از مهم ترین نرم افزارهای ایجاد و ساخت انواع نقشه های برقی دانست. eplan از نرم افزارهای پرکاربرد در زمینه مهندسی برق می باشد. با استفاده از eplan کاربر می تواند نقشه های برق شامل انواع قطعات و مدارها را ترسیم نمایند.

 DIgSILENT

نرم افزار DIgSILENT یکی از نرم افزارهای قدرتمند و یک ابزار مهندسی کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل سیستم های قدرت الکتریکی صنعتی، تجاری و برق منطقه ای می باشد . برای برآورده ساختن نیازهای امروزی آنالیز سیستم های قدرت، این بسته نرم افزاری با ابزار مهندسی و بانک اطلاعات مجتمع ، قابلیت دسترسی وسیعی را از طریق تمام توابع قابل اجرا فراهم می کند.

 Autocad Electrical

در سال های اخیر، شرکت اتودسک اقدام به تولید نسخه های مخصوصی از نرم افزار اتوکد جهت ترسیم نقشه های مربوط به هر زمینه صنعتی نموده است که یکی از آن ها نرم افزار Autocad Electrical می باشد. با استفاده از امکانات گنجانده شده در نرم افزار اتوکد الکتریکال کاربر می تواند به راحتی به ترسیم انواع اجزا و قطعات مدارهای الکتریکی، سیم کشی،  اتصال دهنده ها و … بپردازد.

Automation Studio

Automation Studio P6 SR9 نرم افزار مهندسی اتوماسيون جهت طراحی سيستم تجاری، شبيه سازی، مستند سازی، آموزش و تعمير و نگهداری میباشد . اين نرم افزار به شرکت ها و مجريان آن، امکان کاربری ايمن و مطمئن در همکاری های گروهی پروژه ای و يا به اشتراک گذاشتن اطلاعات کليدی را ميدهد.

غیر از شاخه های معرفی شده و نرم افزارهای نامبرده ، نرم افزارهای متعدد و با کارایی متفاوت جهت انجام پروژه های ارسالی موجود و مورد نیاز است که بر حسب ضرورت قابل استفاده میباشد .

منکارتو به عنوان پلتفرم ساده و روان بهترین گزینه جهت تبادل کار و پروژه بین کارفرما و فریلنسر در تمامی زمینه های تخصصی است . همین الان میتوانید به جمع کارفرمایان حرفه ای و فریلنسرهای متخصص منکارتو بپیوندید .نظر